• header-logo
  Adres :

  Gölbaşı / ANKARA

 • header-logo
  Yardım :

  Gölbaşı / ANKARA

 • header-logo
  Çalışma Saatlerimiz :

  Pazartesi-Cuma : 09:00 - 18:00

KATALOG TASARIMI

KATALOG TASARIMI

Katalog, kurumsal bir firmanın ya da markanın reklam ve pazarlama amaçlı olarak hazırlattığı, ürün ya da hizmetleri hakkında bilgileri içeren ve belli bir sıra ile bu bilgilere yer veren kitapçıklardır. Bu kitapçıkların tasarımları, hedef kitlelerin markayı algılama süreçlerine büyük ölçüde etki etmektedir.


Katalog Tasarımı, markalar ve firmalar için oldukça önemlidir. Katalog Tasarımı çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için öncelikle hedef kitlelerin aklında yer etmesi, onların dikkatini çekmesi gerekmektedir. Bu nedenle, katalog tasarımlarının özenle yapılması, marka ya da firma kimliğine uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Çünkü kataloglar da diğer reklam, tanıtım ve pazarlama ürünleri gibi markanın bir yansımasıdır.

Katalog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katalog Tasarımları, profesyonel bir iştir. Dolayısı ile hedef kitlesine ulaşan başarılı bir Katalog Tasarımı çalışması için konu hakkında bilgi birikimi olan, grafik tasarım programı kullanmayı bilen tasarımcılar hazırlamalıdır. Aksi halde, katalog çalışmalarının başarıya ulaşması ve hedef kitlelerin ilgisini çekmesi pekte mümkün olmayacaktır. Çünkü Katalog Tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok madde bulunmaktadır.


Katalog düzeni ve dizgisi doğru şekilde yapılmalıdır

Katalog Tasarımında içeriğin fazla teknik veri ya da özellikleri var ise tablolar kullanılmalıdır

Katalogdaki görsellerin bütünlük içinde olmalıdır

Katalogda yer alacak görsellerin perspektifleri aynı ya da birbiri ile uyumlu olmalıdır

Katalogda yer alacak olan tüm görsellerin diyagram ayarlarının aynı olması gerekmektedir.

Katalogda yer alan 1 sayfada maksimum 300 kelime bulunmalıdır

Bir katalog en az sekiz sayfa olmalıdır ve 4’ün katları şeklinde sayfa sayısı yapılabilir. Sekiz sayfanın altındaki tasarımlar katalog değil; broşür kategorisine girmektedir

Bir Katalog Tasarımında içindekiler kısmı yer almalıdır ve sayfalar numaralandırılmalıdır

Katalogda gerekli ise uyarı işaretlerine ve ikonlara yer verilmelidir

Katalog çalışmasında kullanılan tüm renklerin kodları belirtilmelidir

Katalog çalışmasında kullanılan tüm yazı stilleri belirtilmelidir

Katalog Tasarımlarının yenilikçi olması için QR kodlara, iletişim bilgilerine, sosyal medya hesaplarına, adres, telefon ve e-posta adreslerine yer verilmelidir.

Kataloglar Tasarımları ile olduğu kadar kullanılan malzemelerin kalitesi ile de hedef kitlelerin marka ya da firma hakkında bir fikir sahibi olmasını sağlar. Bu nedenle, Katalog Tasarımı için tercih edilen kağıdın cinsi, kağıdın gramajı, dikiş şekli ve kaplaması da oldukça önemlidir ve bunlar da tasarımın bir parçasıdır.

 • Sosyal Medyada Paylaş :